Popis chameleonů
Chameleoni jsou velice krásná terarijní zvířata. Jedná se o oblíbený a často chovaný druh. Zaujme nás zejména jeho barvoměna, která nám dá najevo jeho aktuální náladu a u samců velikost hlavy a hlavně jeho vysoká přilba. Ocas má poměrně silný a chápavý a bývá delší než tělo. V dospělosti mají velikost v těle 15-20cm. Jejich největší zajímavostí a specialitou je dlouhý vymrštitelný jazyk, kterým si loví potravu.
Terárium a jeho vybavení
Je důležité aby terárium bylo dostatečně vysoké protože chameleon má tendenci držet se výš ve větvích než u dna terária. Velikost terária je závislá na počtu chovaných jedinců. V případě že máte pouze jednoho chameleona, dostačující je terárium 60cm vysoké, 50 hluboké a 60 široké. V případě že si chcete pořídit pár, je nutné každý rozměr zvětšit minimálně o třetinu. Pro skupinu je potřeba terárium značně větších rozměrů. Jako podklad postačí substrát pro pokojové rostliny, který prospívá i rostlinám, které do terária umístíte. Je nutné do terária umístit dostatek větví, které umožní využít co největší prostor v teráriu a nabízí zvířeti možnost vybrat, si kde zrovna bude. Velmi důležité je osvětlení terária. Pro chameleony jsou velmi důležité UVA a UVB paprsky, které jim nahrazují sluneční záření, bez něhož mohou nastat vážné zdravotní problémy, a proto je důležité pořídit žárovku, která takové záření vydává. UVA záření bývá součásti žárovek, které vydávají zároveň i teplo, které je pro chameleona také velmi důležité, ale ve většině případů nevyzařují záření UVB, které je většinou k dostání pouze v žárovkách nebo zářivkách, které nedokážou vytvořit potřebné teplo a jsou spíš úsporné. Měli by se měnit jednou za rok až rok a půl. Abychom potřebám chameleona vyhověli, musíme tyto žárovky kombinovat. Žárovka, která zajišťuje tepelný zdroj v teráriu, by měla být spíš bodová a matná a je nutné ji umístit spíš do jedné poloviny terária něž doprostřed, aby si chameleon mohl vybrat ideální teplotu sám, a je třeba dát pod ní větev, na které se může vyhřívat, ale ne příliš blízko aby se chameleon o žárovku nespálil. V dnešní době se dá již sehnat žárovka, která obsahuje UVB a zároveň hřeje. Její výhoda je ta, že stačí jedna a vydrží cca 10 000 hodin, ale nevýhoda, že se dělá min. 100-160W, takže se spíše hodí do větších terárií. Měla by se měnit každé 2 roky. Je dobré terárium osázet rostlinami, které udržují vlhkost a terárium esteticky dotváří. Chameleoni někdy mohou rostliny mírně okusovat. Je tedy důležité, aby rostliny nebyly jedovaté. Terárium může mít i pozadí, které terárium esteticky doplňuje a často zvířatům umožňuje využívat další prostor. Variant je velké množství, ale jednou z nejjednodušších je stěna korková, která je odolná proti hnilobě a plísním. Důležité je také dostatečné větrání, které ovlivňuje velikost a umístění větracích mřížek. Do terária umístíme také misku s vodou, ale ne příliš hlubokou aby se v ní chameleon neutopil.
Chov
Zařídíme-li podmínky zmíněné v předchozím odstavci, není už chov nijak složitý. V teráriu udržujeme teplotu asi 28 stupňů, pod výhřevnou žárovkou i 35-45 stupňů. Rosíme minimálně jednou denně. Dospělí jedinec potřebuje podstatně menší vlhkost než mláďata, proto se musíme přizpůsobit věku zvířete.
Rozmnožování
Důležité je umět rozpoznat pohlaví, což se dá poznat už u čerstvě vylíhlých chameleonů. Základním znakem jsou tzv. ostruhy (takový malý výrůstek) na zadních nohou samečka, které samicím úplně chybí. V dospělosti lze pohlaví určit i podle nápadně větší přilby samce a celkové velikosti a mohutnosti. Když samec spatří samičku, výrazně zploští tělo a barvu změní na hodně výrazné pastelové barvy. Když je samička k páření připravena, bez větších problémů samce přijímá. V případě že samice paření odmítá, změní zbarvení na tmavě zelenou a černou s bílo-žlutými skvrnami a výrazně na samce syčí a může na něj i útočit. Pářit by se měli nejdříve v jednom roce.
Inkubace
Zhruba 20-30 dní po páření samička začne hrabat po teráriu. Samici můžete nechat vyklást do terária nebo ji přendat do 3litrové sklenice z půlky až 2 třetin naplněné pískem a na 1-2 dny ji tam zavřít a přikrýt tmavou látkou a umístit do terária (sklenice umožňuje samici nerušeně naklást vajíčka a zabraňuje nenalezení vajec v teráriu nebo jejich poškození jiným jedincem nebo krmným hmyzem). Nalezená vajíčka opatrně vyhrabeme a umístíme do líhně do směsi vody a vermikulitu asi 2cm daleko od sebe. Vajíčka inkubujeme při teplotě 28 stupňů, kdy se nám po 160 - 170dnech líhnou malí chameleóni.
Krmení
Chameleoni jsou převážně hmyzožraví. Nejběžněji dostupným hmyzem jsou cvrčci a sarančata. Chameleony lze krmit i smýkaným hmyzem (pouze z chemicky neošetřovaných ploch) který však musíme zbavit bodavého a jedovatého hmyzu. Dospělý chameleon může dostat jednou za čas menší holátko, také můžeme krmit i moučnými červy, které však nedoporučuji. Hmyz je nutné vždy obalit ve vhodných vitamínových komplexech. V dnešní době se dají již sehnat vitamíny s přídavkem D3, který je pro chameleony životně důležitý.
Nemoci
Nejběžnější jsou různá poranění např.: spálení o žárovku. Předcházíme tomu tak, že větev dáme tak, aby na ni chameleon nedosáhl. Bakteriální napadení organismu (hniloba tlamy) je velice nepříjemné onemocnění, které konzultujeme s veterinářem. Musíme zaléčit antibiotiky (Baytril). Další vážnou nemocí je dna, která je způsobena dehydratací zvířete. Projevuje se selháním ledvin. Nemoc, která vzniká při špatné potravě chameleona se nazývá výhřez kloaky. Musíme buď kloaku opatrně vmasírovat zpět, nebo amputovat. Další nemoc zadržená vejce vzniká většinou, pokud je samice moc mladá, dehydratovaná, příliš velká vejce nebo má neprůchodné vejcovody. Můžeme zkusit podávat vitamín D3 přímo do tlamy, ale toto onemocnění většinou znamená smrt.